top of page
İlişki Uyum Analiz.png

İlişki Uyum Analizinin En Temel Kavramı! Hayatımın bu döneminde yaşadığım aşk ilişkisini ben neden hayatıma çektim sorusunu sorarak başlamalısın. Neden bir diğeri değil de şu an hayatımda olan partneri çekme ihtiyacı hissettim? Bunların dışında yaşadığım aşk ilişkisinin kalıcılığını sorgulamak yerine öncelikle tavsiyem, benim hayatıma gelme sebeplerine odaklanmam olmalıdır.

Bireysel manada aşk ilişkilerimdeki bakış açımı öğrenmeli ve farkındalık seviyesine taşımalıyım demelisin. Önce kendimi tanımam gerekli.

Unutmayalım ki herkesi olduğu gibi kabul edebilmemiz için önce kendimizi olduğumuz gibi kabul ediyor muyuz bunun idrakine varmalıyız. Ardından iki farklı bireyin haritalarını üst üste (synastry) koyarak partnerimizin bizi hangi alanlarda tamamladığına odaklanabiliriz. Partnerimizin bizdeki yansıması nedir sorgulayabilir, inceleyebilir ve yorumlayabiliriz. Örneğin partnerimizin bizim hayatımıza etki edeceği en baskın alan ne mesela? Hangi konularda bize farkındalık katmaya gelmiş. İhtiyaçlarımız ortak mı? görmek bilmek isteriz. Sevgiyi algılama şeklilerimiz bir mi? bilmek bu manada yaşadığımız aşk ilişkimize farkındalıkla yaklaşmamıza ve devam etmemize sebep olacaktır.

Sadece uyuma bakmak yeterli değildir. Farklı tekniklerle de ele almak önem arz etmektedir. Çünkü taze başlamış, kökleşmemiş bir aşk ilişkisinde iki kişinin birleşiminden nasıl bir ilişki ortaya çıkaracağı konusunda da fikir sahibi olmamız önem arz etmektedir. Bu ortak ortaya çıkan aşk ilişki birleşim haritasından da bireysel olarak bu ilişki bizi nasıl etkileri görmekte yine farklı farkındalık kapıları bize sunuyor olmasıdır.

Peki buna neden ihtiyaç duyarız? Mesela o ilişkinin bize meydan okuyacağı zorlu deneyimler neler? O ilişkiyi yaşarken neden bazı konular tekrara düşüyor? Hangi konularda sınava tabi tutuluyoruz. Hangi konularda deneyim ve tecrübe edinmeliyiz, görmek bilmek de ilişkimizin akışına kolaylıklar sunacak ve akışta kalmamıza vesile olacaktır.

Tüm bunları öğrenmek ve bir farkındalıkla artık ilişkilerime yaklaşmak istiyorum diyorsan, önerimiz bu ilişki uyum analizini almak olacaktır.

 

 

İlişki uyum analizinin sağlayacağı avantajlar nelerdir?

 

♦️ Hayatınızın bu döneminde kadersel döngünüzdeki bu partneri neden hayatınıza çektiniz?

♦️Neden bir diğeri değil de şu an hayatınızda olan partneri çekme ihtiyacı hissettiniz?

♦️Partneriniz siz hangi analarda tamamlamak için hayatınızda?

♦️Partnerinizin sizin hayatınıza etki edeceği en baskın alan neresi?

♦️Size hangi konularda farkındalık katmaya gelmiş.

♦️İhtiyaçlarınız ortak mı?

♦️Hobileriniz ve zevkleriniz ortak mı?

♦️Etik ve ahlaki kurallarınız örtüşüyor mu?

♦️İlişki bitme noktasına geldiğindeki tavrı nasıl olur?

♦️Olası yaşadığınız problemlerde ilişkiyi kurtarmak adına çaba sarf eder mi?

♦️Nelerden nefret eder?

♦️Ortak paylaşımlarınız neler olabilir?

♦️Evlilik ve benzeri seramonilere bakış açısı ne?

♦️İlişkinin güçlü alanları neler?

♦️Mücadele ve çatışmalar neler olabilir?

bottom of page